Motocykliści lub kierowcy różnego rodzaju samochodów bardzo dobrze wiedzą, że żeby zdołać radować się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy też zimowego), należy go właściwie przygotować. Dużo osób niemniej jednak nie wykorzystuje jednakowej zasady względem rowerów, a to poważny błąd. Rower, tak samo jak inne środki lokomocji, potrzebuje uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością podczas najróżniejszych przejażdżek i rowerowych wypraw.

Opony szosowe 700 duro

Wprawdzie rower to nie auto ani motor, w związku z tym lista prac, jakie powinniśmy zrealizować w trakcie przedsezonowego serwisu jest trochę krótsza. Niemniej należałoby się jej przyjrzeć i skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co powinniśmy zadbać przed rozpoczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto uczynić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest popsuty, nazbyt luźny bądź nadmiernie naciągnięty – należy go poprawnie naciągnąć. Na dodatek należy go nasmarować specjalnym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego żywotność.
* Opony – prócz sztampowego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów wynajdziemy na oponie), należy spowodować, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W przypadku pęknięć lub też przesadnego zużycia bieżnika – opony należy wymienić. Nie chcemy przecież, aby w trakcie dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, wskutek tego należy uczynić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – należałoby je wymienić.
* Sprawdzenie śrub oraz oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką warto uczynić luz nadrzędnych śrub konstrukcji roweru, a gdy wynajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Ponadto warto sprawić szczegóły oświetlenia – chcemy jakkolwiek być widoczni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, które należy zrealizować przed pierwszą przejażdżką. Po zimie należałoby również rower gruntownie umyć oraz pokryć zabezpieczającymi specyfikami – dzięki temu będzie prawidłowiej chroniony podczas całego sezonu.